İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın En Sağlıklı Yolu Lazer Epilasyon

Birçok insan hemfikirdir ki hem uzun süreli hem de en sağlıklı şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmanın yolu. Zaten tıbbi olarak ta bu böyledir. Peki, epilasyon nedir, nasıl yapılır?

Lazer ışıklarının dalga boyu insan vücudundaki melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazerlerde, lazerin ısısı insan vücuduna zarar vermeden tüylerin direkt olarak köklerine işler. Yani verilen ısı ile tüyler kökünden yok edilir. Bu yüzden istenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı yolu

Bu epilasyon tedavisinin uygulanmaması gereken kişiler vardır.

  • Güneşlenmiş kişiler,
  • gri veya beyaz tüylere sahip kişiler,
  • yakın zamanda başka bir lazer desteği alan kişiler,
  • ışığa karşı hassaslığı arttıran ilaç kullanan kişilerin

epilasyon tedavisi görmesi doğru değildir. 12 yaş ve üzeri koyu renkli tüylere sahip olan her kişiye epilasyon uygulanabilmektedir.

Lazer Hakkında Bilgi Edinin

Gözlere lazer ışıklarını geçirmeyen gözlükler takılmaktadır. Lazer insan vücudunun göz kapakları hariç her bölgesine kullanılabilmektedir. Seans üzerinden yapılan lazer desteği, her seansta tüy köklerini biraz daha yok etmektedir. Seanslar ise lazer aletine ve uygulanan bölgeye göre 1-2 dakikaya kadar indirgenebilir.

Bu tarz cilt bakım operasyonlarında kişilerin acı veya ağrı hissetme kaygıları bulunmaktadır. Lazer desteğinde ışınlar direkt olarak tüy köküne isabet ettiği için mutlaka hafif acı hissedilir. Bu acıyı tanımlamak istersek, lastik ile vurmak gibi düşünebilirsiniz, yani hafif ve anlık bir acı hissedersiniz. Epilasyon işleminden sonra uygulanan bölgeyle de alakalı olarak yarım saate kadar çıkan bir kızarıklık olabilir. Bunun sebebi lazerin tüy köklerine vurulmasıdır. Eski tip soğutmasız lazerler ile tedavi gören kişilerde tedavi sonrasında leke izi kalma riski mevcuttur.

Yukarıda da dediğimiz gibi tek bir seansta tüylerden kurtulmak mümkün değildir. Yaklaşık 2-3 ay boyunca lazer uygulanan bölgede tüy görülmez, ancak bu süre zarfından sonra daha seyrek te olsa yeniden tüy çıkmaya başlar. Bu sebeple doktorlar seanslarını bu duruma göre ayarlar ve yeni tüyler çıkmaya başladığında bir sonraki seansın zamanı gelir, her seans sonrası tüyler biraz daha seyrekleşir. Ta ki tüyler tamamen yok olana kadar. Ortalama bir süre vermek gerekirse seans aralıkları uygulanan bölgeye ve kişiye göre 4-8 hafta arasında değişir. Netice ise ortalama 4-6 seans sonra alınmaya başlar.

Lazer Yaptırmak İsteyen Kişilerin Öncelikle Dermatoloji Doktoruna Gitmesi Gerekmektedir

Doktorlar, kişiyi değerlendirip tüylenmenin nedenine göre bir çizelge hazırlar. Epilasyon yaptırmaya son 3 hafta kala cımbız veya ip gibi köklere etki edebilecek bir davranışta bulunmaması ve lazer desteğinden önce tüylerin sarartılmaması gerekir.

Lazer kılları nasıl yok eder diye soracak olursak, lazerin ısısı cilt hücrelerinin altındaki kıl kök hücrelerine geçiş yaparak buradaki hücreleri bir daha büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Bunu yaparken cilt hücrelerine zarar vermez. Lazer desteği sadece kadınlara değil erkeklere de yapılmaktadır. Hatta günümüzde erkekler daha yaygın bir biçimde lazer desteği almaktadır. Lazer sonucu tüylerin tamamen yok olması tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Bazı istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Hormonal bozukluğu olan kadınlar da lazer desteği sonrası yeniden tüy çıkabilmektedir. Bu tarz durum yaşayan kişilere mutlaka hormon tetkik ve tedavisi uygulanmalıdır.

Epilasyon maliyetleri hakkında kabaca bilgi vermek gerekirse, kullanılan cihazın özellik ve etkinliğine göre farklılık göstermektedir. Kıl köküne etki etmeyen epilasyon cihazları kullanan bir poliklinikte maliyetler diğer polikliniklere göre daha ucuzdur.

Epilasyon tedavisi almaya karar veren kişilerin doktor seçimlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Tedavi yaptırmak istediğiniz doktor ile bir görüşme ayarlayıp ve bu görüşmeden sonra doktora güvenip güvenmediğinizi sorgulamak çok önemlidir. Diğer önemli husus ise klinik ortamıdır. Hijyen açısından çalışma ortamı açısından kendinizce bir değerlendirme yapın. Bu 2 kriterden sonra içiniz rahat ediyorsa o kliniği tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Lazer tedavisinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu tedavi uzun bir geçmişi olan tedavi olmadığından herhangi bir yan etkisi olup olmadığı tıbbi olarak kesin değildir. Ayrıca yanlış uygulanan lazer sonucu cilt bozukluğu ve leke kalması söz konusudur. Kaç seans olduğu garanti değildir. Bazı kişilere 4-5 seans yeterli olurken, kimi kişiler çok daha uzun süre gelmek durumunda kalabilirler. Bu da maliyeti iyice arttırmaktadır..