Hangi Lazer Epilasyon Cihazı Daha Etkilidir?

En iyi lazer epilasyon cihazı; göreceli bir kavramdır. Her lazer cihazının teknolojisine göre üstün olduğu, zayıf olduğu hususlar söz konusudur. Alexandrite lazer, Nd Yag lazer ve Diode lazer ‘lerle kalıcı epilasyon sağlandığı FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. Aralarında etki mekanizmaları ve uygulama şekilleri açısından farklılıklar vardır.

Bu arada aynı prensiple çalışan farklı marka lazer epilasyon cihazları arasında da çeşitli teknoloji ve performans farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin bir markaya ait Alexandrite lazer epilasyon cihazı yüz kıllarında yüksek başarı sağlarken, bacak kıllarında son derece başarılı başka bir marka cihaz bazı bireylerde yüz kıllarını termine ederek daha da arttırabilmektedir. Lazer epilasyon işleminden etkin sonuç alınabilmesi için hangi teknoloji veya marka olursa olsun uygulama ehil ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon Cihazları ve Çalışma Prensipleri

Alexandrite lazer : 755 nm dalga boyunda ışın üretirler. Özellikle açık renk cilt yapısı ve koyu renk kıllara sahip kişilerde çok etkilidir. Alexandrite lazer sadece kıl kökünü hedefler, kalıcı sonuçlar sağlar . Bu dalga boyundaki lazer ışını melanin tarafından en iyi emilen dalga boyudur ve kıl kökünü tahrip etmede çok başarılıdır.

Koyu renk cilt tiplerinde, cilde rengini veren de melanin maddesi olması dolayısıyla 755 nm dalga boyundaki ışınlar kıl köküne varmadan epidermiste emilir ve ciltte yanık, su toplama gibi etkiler görülebilir. Doalyısıyla I IV cilt tiplerinde başarılı sonuçlar veren Alexandrite lazerlerin V VI cilt tiplerinde kullanılması uygun değildir. Uygulama esnasında alexandrite lazer ‘in tene temas eden herhangi bir parçası yoktur. Soğuk hava üfleyerek veya gazla epilasyon yapılan bölgeyi soğutur, nispeten ağrısız ve konforlu uygulama sağlar. Uygun cilt tipinde ehil kişilerce çalışılması halinde yanık riski düşüktür ve sonuçları başarılıdır.

NdYag lazer: Daha yeni bir teknoloji olan NdYag lazer ‘ler 1064nm dalga boylarında ışın üretirler. Lazer epilasyon’da kullanılan dalga boyları arasında kromoforlar tarafından en az tutulan ışın olduğundan kıl kökünü yakabilmek ve etkin kalıcı epilasyon sağlayabilmek için yüksek enerji seviyelerinde çalışılması gerekir. NdYag cihazların iddiası kıl kökleri yanısıra, kıl köklerini besleyen kılcal kan damarlarını hedefleyerek köreltmek suretiyle kalıcı epilasyon sağladığı şeklindedir.

Koyu tenli kişilerde yanık riski daha düşüktür. Alexandrite kullanılamayacak kadar koyu tene sahip lazer epilasyon yaptırmak isteyen bireyler için uygun bir alternatiftir. Lazer ışınlarının daha derine ulaşması ve kılcal kan damarları da hedef alması sebebiyle uygulama oldukça ağrılıdır, ağrı eşiği düşük kişiler için sorun olabilir. Daha az ağrı olması için enerji düzeyi düşürülebilir, ancak bu durumda da kıl kökü yeterli derecede emilim sağlayamadığı için işlemin başarısı düşer. NdYag lazerler özellikle kılcal damar tedavisinde, varislerin giderilmesinde yaygın olarak kullanılır.

Diode lazer: 810 nm dalga boyunda ışın üreten Diode lazerler de epilasyon da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulama esnasında soğutma amacıyla vücuda jel sürülür ve prob cilde temas ettirilerek çalışılır. Bu sebeple hijyene çok dikkat edilmelidir. Jelle çalışılması özellikle genital bölgede hastaları rahatsız ve irite edebilmektedir. Diode lazerlerin özellikle yüz bölgesinde ve vücuttaki ince kıllarda çok etkili olduğu söylenir. Bu iddia bazı uzmanlarca teyid edilmemektedir.

Elos Lazer: Bir tür diode lazerdir.

IPL ( Mavi Işık, Fotoepilasyon): Internet sitelerinde ve çeşitli reklamlarda çoğunlukla lazer epilasyon cihazı olarak lanse edilen bu cihazların çalışma prensibi farklıdır, bunlar gerçek lazer değildir. Uygulama yapılan bölgeye yoğunlaştırılmış ışık enerjisi gönderirler. IPL cihazlarının gönderdiği ışık lazer gibi dağılmadan ilerlemez, dokuya temas ettikten sonra dağılır. Gücü lazer epilasyon cihazları ‘na göre daha azdır. Bu sebeple kıl köklerini tam olarak tahrip etmeyip sadece zayıflatırlar. Bazı tanınımış markaların ileri teknoloji cihazları ile ehil kişiler tarafından kullanılmak kaydıyla iyi sonuçlar alınabilmekle beraber genelde çok fazla sayıda seans gerektirir ve bir nevi modern ağda tekniği olarak kabul edilebilirler. Lazer epilasyon cihazları gibi IPL epilasyon cihazlarının da Güzellik salonlarında kullanılması kesinlikle yasaktır.

IPL cihazlar ciltteki bazı pigmente lezyonların tedavisinde, çillerin giderilmesinde, cilt sıkılaştırmada etkin olarak kullanılmaktadır. IPL uygulaması esnasında cilde temas etmesi sebebiyle hijyen şartlarına önem gösterilmelidir