Lazer Epilasyon da Kullanılan Cihazlar Hakkında Bilgi Edinin

Lazer Epilasyon da Kullanılan Cihazlar Hakkında Bilgi Edinin

Genel anlamda epilasyon cihazlarının türlerine baktığımızda aralarında büyük farklar yoktur ve hepsi de günümüzde tercih edilen cihazlardır. Bu cihazlar hakkında bilgi verirsek,

 •  Nd-YAG
 • Alexandrite
 • Diyod
 • IPL

Burada vermiş olduğumuz cihaz çeşitleri en çok tercih edilenlerdir. Nd-YAG hakkında bilgi vermek istersek, dalga boyu 1064 nanometre olan bu cihaz uzun yıllardır gelişmiş ülkelerde epilasyon ve dermatoloji tedavilerinde kullanılmaktadır. Açık ten veya koyu ten olsa bile güvenilir bir şekilde kullanılan bir cihazdır. Melanin pigmentine duyarlılığı az olan bu cihaz tüylerin köklerine 7 milimetre kadar inebilmektedir. Diğer lazer tipleri genel olarak baktığımızda açık renkli cilt ve koyu renkli tüylerde kullanılabilirken, Nd-YAG her türlü ciltte ve her türlü tüy tipinde kullanılabilir. Bu lazer tipi deride ki kollajen miktarını arttırarak cildi sıkılaştırma özelliğine sahiptir. Zaten bu cihaz yüz gençleştirme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca kılcal damarlara hedef alınması halinde damar tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Alexandrite, 755 nanometre dalga boyuna sahiptir ve melanin pigmentine olan hassasiyeti fazladır bu sebeple ciltlerde lekelenme ihtimali vardır. Alexandrite için en ideal cilt tipi açık tenli ve koyu tüylü kişilerdir. İnce ve açık renkli tüylerde, esmer tenli kişilerde kullanımı pek tercih edilmemektedir.Diyod cihazı, dalga boyu 810 veya 980 nanometre olan bir cihazdır. Melanin e hassasiyeti Alexandrite kadar fazla değildir. Ancak leke bırakma riski olan bir cihazdır. Yüz bölgesinde yapılan çalışmalarda çok daha olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bunun dışında derin köklü tüylerde ve ince tüylerde kullanımı sınırlıdır.

Uygulama sırasında cilde soğutucu olarak jel sürülmektedir ve bu nedenle hijyen sıkıntısı yaşanabilmektedir.IPL cihazı, aslında doğal lazer ışığı değildir. Yoğunlaştırılmış ışık sistemidir. Lazer epilasyonundaki gibi tüy köklerine inip kök hücreleri tahrip gücüne sahip değildir. Bu sebeple IPL ile yapılan epilasyon tedavileri çok uzun seanslar sürmektedir. Geçici epilasyon etkisi gösterdiğinden dolayı modern ağda denmektedir.Lazer Epilasyon da en etkili cihazlar, Alexandrite, Diyod ve Nd-YAG dır. Tecrübeli doktorların ellerindeyseniz bu 3 cihaz hangisi kullanılırsa kullansın olumlu sonuç alabilirsiniz.Bir önceki makalemizde lazer epilasyon hakkında genel bir bilgi paylaşımı yapmıştık. Bu makalemizde ise lazer tedavisinin avantajlarını biraz daha inceleme imkânı bulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon ile Olumlu Sonuçlar Alın

Lazer tedavinin diğer tedavilerle karşılaştırıldığında birçok avantajı olduğunu söyleyebilir. Bu avantajlar;

 • Kişilerin %70-90 gibi bir oranında başarı sağlar.
 • Tekniğine uygun yapılırsa ve tecrübeli doktorlar ile yapılırsa en güvenilir yöntemdir.
 • Konfor bakımından en avantajlısıdır. Herhangi bir adaptasyon sıkıntısı yaşanmamaktadır.
 • Hızlı bir yöntemdir. Önceki makalemizde de dediğimiz gibi 1-2 dakikaya kadar indirgenebilir.
 •  Vücutta göz kapakları hariç her bölgeye rahatlıkla uygulanabilir.
 • Lazer tedavi son 20 yılda dünya tarafından tıbbi olarak kanıtlanmış bir tedavidir.
 • Toksik veya alerjik bir yan etkisi mevcut değildir. Kanserojen değildir. Cildi tahriş etmez ve kalıcı leke(yara izi) bırakmaz.
 • Batık kıl veya kıl dönmesi için en iyi tedavi şeklidir.
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığa yol açmaz ve enfeksiyon riski yoktur.

Buz Lazer Epilasyon ile Acısız ve Ağrısız Tedavi Olmak Artık Mümkün

Günümüzden yaklaşık 10 yıl önce diyod lazer cihazlarının uzun dalga boylarından dolayı(810-980 nm), koyu tenli kişilerde çok daha fazla olumlu sonuç alındığı söylenmişti ve yaz aylarında çok acılı ve ağrılı olduğu da söylenirdi.Bu teori 10 yıl önce doğruydu, ancak 7 yıl önce yani 2008 yılında Alma Lasers firması saniyede 10 seri atış yapan bir teknoloji geliştirdi. 810 nm dalga boyundaki Diyod Lazer Cihazlarını üretti ve lazer epilasyon sektöründe adeta bir devrim yaratmış oldu. 2006 yılında dünyada yaklaşık 3,1 milyon lazer epilasyon seans uygulaması yapılmıştı. Bu oran 2009 yılında Diyod Soprano Lazer cihazları üretildikten 1 yıl sonra 11 milyona çıkmıştı. Konforlu oluşu, adaptasyon sorunu olmayışı ve en önemlisi yaz aylarında yapılabiliyor olması Diyod lazer cihazlarını hem dünyada hemde ülkemizde en çok kullanılan lazer epilasyon cihazı haline getirdi.

Buz lazer tedavisi avantajlarını kısaca yazacak olursak, her cilt ve kıl tipinde kullanılmaktadır, PDA onaylıdır, acısız ve ağrısızdır, tahriş ve lekelenme yapmaz, erkeklerin en çok tercih ettiği lazer sistemidir..