Lazer epilasyon Öncesi Neler Yapılmalıdır?

 

Tedaviye başlamadan önce uzman bir dermatolog tarafından muayene edilmeniz muhtemel riskleri ve yan etkileri en aza indirme açısından önemlidir. Muayene sırasında cilt tipi ve kıl renginizin tedaviye uygun olup olmadığı, lazer  tedavisine engel teşkil edecek bir hastalığınızın bulunup bulunmadığı ve aldığınız ilaçların lazerle etkileşimi değerlendirilmelidir. Hormon tetkiklerine gerek duyulmuş ise tedaviniz test sonuçlarıyla birlikte planlanmalıdır. İlaçla hormon tedavisine paralel lazer epilasyon yapılabilir.

Lazerle epilasyon tedavisi öncesinde güneşlenilmemelidir. Bronz ve güneş yanığı olan tene lazer epilasyon yapılmaz. Bronz tene sahip olanların güneşlenmeye en az 3 hafta ara vermesi ve tedavi öncesi ten renginin açılması beklenmelidir.

Tedaviden 1 gün önce tüylerin traş edilmesi  etkinliğini arttıracaktır. Yüzeyde kıl olmadığı için lazer ışını direk kıl köküne gidecektir.

Uygulamadan önce kıllar ağda, ip, cımbız veya epilasyon makinaları ile alınmışsa yüz bölgesinde 2 hafta, vücut bölgelerinde 3-4 hafta kılların bir miktar uzaması için beklenmelidir.

Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit gibi)10 gün önce bırakılmış olmalıdır.

Tedavi öncesi cilde krem vb kozmetik ürünler sürülmemeli, sürekli kullanılan ürünler varsa cilt bir temizleyici vasıtasıyla tamamen temizlenmelidir. Uygulama esnasında cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

Fetüsün ne şekilde etkilenebileceği konusunda yeterli klinik araştırma olmaması dolayısıyla gebelikte lazer epilasyon yapılmaz. Süt verirken yapılmasında sakınca yoktur.

Açık renk cilt yapısına sahip olanlar koyu renk cilde sahip bireylerden lazerle epilasyon yönteminden daha iyi sonuç alırlar. Prensip olarak sarı, beyaz, kızıl renkli tüyleri gören bir lazer sistemi yoktur. Bu tip kıllara etki ettiği belirtilen Nd Yag tipi cihazlar kıl siyah cilt açık renk de olsa kıl kökündeki melanini çok az görürler. Kılcal damar ve varis tedavisinde yaygın kullanılan Nd Yag lazerler kılı besleyen damarı tahrip edip köreltmak suretiyle epilasyon sağlarlar.

Lazer epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

 

Yeterli klinik çalışma olmadığı için gebelik durumunda,
Bölgede lokal enfeksiyon bulunuyorsa,
Epilepsi hastalarına,
Kronik deri hastalığı olanlara,
Bronz tene,
Işığa karşı duyarlılığa sebep olan yüksek doz A vitamini ve tetrasiklin gibi ilaçları alanlara,
Işıkla birlikte tetiklenen SLE gibi hastalıkları olanlara lazerle epilasyon yapılmaz.

Bazı benlere ve kanser öncesi lezyonlara lazer atışı yapılmaz. Bunların tedavi öncesi doğru teşhis edilmesi hayati önem taşır.

Beyaz, sarı, kızıl renkli ve çok ince tüylere sahip kişilerde lazerli epilasyon etkisizdir.

Lazer Epilasyon Tedavisi ne kadar sürer?

Lazer epilasyonun diğer epilasyon tekniklerine göre en büyük avantajı tedavinin geniş bölgelerde dahi çok kısa sürede tamamlanabilmesidir.

Lazerli epilasyon tedavi süresi uygulamanın yapıldığı bölgeye ve kıl yoğunluğuna bağlıdır. Örneğin dudak üstü 2-3 dakika sürerken komple bacak 1 saat sürebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda bölgelere göre tedavi süreleri verilmiştir:

 

Lazer Epilasyon Tedavi Süresi

-Üst dudak

1-5 dakika

-Çene

1-5 dakika

-Tüm yüz

5-15 dakika

-bikini bölgesi

5-20 dakika

-Tüm bacak

30-90 dakika

-Alt bacak

15-30 dakika

-Yarım kol

15-30 dakika

-Sırt ve omuzlar(erkek)

40-60 dakika

-Tüm göğüs(erkek)

30-60 dakika

-Göğüs(bayan)

5-15 dakika

-Üst bacak

10-40 dakika

-Koltuk altı

2-10 dakika

Kalıcı ve iyi bir sonuç almak için en az 4 seans mutlaka gereklidir. Çoğunlukla vücut bölgelerinde 6 seansta tedavi tamamlanmaktadır.

Hormonal dengesizlikleri olan, aşırı krem/kozmetik ürünler kullanan ve koyu cilt yapısına sahip kişilerde ortalama üzeri seanslar gerekebilir.

Tedavi Sonucunda neler beklenebilir?

 

Tedavisinden hemen sonra deride güneş yanığına benzer hafif kırmızılık ve pembeleşme görülebilmekle birlikte, bu etkiler çok kısa sürede ortadan kaybolur. Tahrip edilmiş kılların çevresinde küçük şişlikler görülebilir. Bu tedavi esnasında etkin doz çalışıldığının bir göstergesidir, genelde 24 saat içinde tamamen ortadan kalkar.

Lazerli epilasyon tedavisinden sonra 24 saat içinde uygulama yapılan bölgede çok fazla ağrı, aşırı kızarıklık, su toplama, aşırı kaşınma, deri yüzeyinde çatlaklar, gibi etkiler görülürse, en kısa sürede uzman doktora başvurulmalıdır. Tedavi bölgesi asla kaşınmamalı ve hekim tavsiyesi dışında herhangi bir krem veya ilaç sürülmemelidir.

Tedaviden yaklaşık 3-10 gün sonra deri yüzeyinde sanki yeni çoıkıyormuş gibi kıllar görülecektir. Bu kılların büyük çoğunluğunun kökleri tahrip olmuştur ve kıllar dökülme sürecine girmiştir. Yeni büyüyen kıllar değildir. Banyo esnansında bir lif yardımıyla dökülme sürecindeki tüyler temizlenebilir.

Seans aralarında genelde tüylerin başka bir epilasyon yöntemi ile alınmasına gerek yoktur. Seans arasını bir miktar uzun tutarsanız bu arada çıkan tüylerin ağdalama, cımbızlama veya epilasyon cihazlarıyla temizlenmesinden kaçınılmalıdır. Bu süreçte tüylerinizden rahatsız oluyorsanız jilet veya dökücü kremler kullanılabilir. Lazer epilasyondan alınacak sonuçların cilt tipi ve rengi, kıl yapısı ve büyüme evresine bağlı olarak farklılık göstermesi normaldir.

Lazer Epilasyon sonrası Neler Yapılmamalıdır?

Ttedavi sonrasında cilde bir nemlendirici sürülmesi kuruluğunu giderme açısından yararlıdır. Kullanılan ürünün içeriğinde alkol, parfüm, renklendirici, kimyasal koku ve benzer tahriş edici maddeler bulunmamalıdır.

24 saat içinde yüksek oranda terlemeye sebep olacak ağır spor ve aktivitelerden kaçınılmalıdır. Ter lazer epilasyon tedavisi uygulanmış bölgede tahrişe sebep olabilir.

Yaklaşık 5 gün sonra cilt tamamen normale döner. Bu 5 gün içinde cildinizi ovmak ve keselemek yerine bir temizleyici ile temizlemek daha sağlıklıdır. Tedaviden sonra 2 hafta kesinlikle güneşe maruz kalınmamalıdır.  24 saat sonra eğer deride çatlak, inflamasyon, kabuklanma yoksa güneş koruyucu krem kullanılabilir.

Lazer epilasyon tedavisinden 24 saat sonra deride, çatlak, kabuklanma, inflamasyon, kızarıklık yoksa makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Bahsi geçen etkiler söz konusu ise bunlar tamamen iyileşene kadar makyaj yapılmamalıdır. Lazer epilasyon yapılan bölgelere tedaviden sonra en az 3 gün kesme, traşlama gibi işlemler kesinlikle yapılmamalıdır.