Lipoliz’İn Kelime Anlamı Yağ Erimesidir

Lipoliz’İn Kelime Anlamı Yağ Erimesidir

Hangi yöntem, cihaz ya da ilaçla yapıldığı bir yana, genel olarak diyet ve egzersizle bir türlü giderilemeyen yağ fazlalıklarının bulunduğu bölgenin de zayıflaya bilmesi için yapılan işlemlerdir. Ama unutulmaması gereken en önemli konu, lipoliz işlemi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın mutlaka diyet ve egzersizle desteklenmeye devam edilmelidir. Zira bu işlemin temel prensibi yağ çözmedir. Çözünen bu yağı yakma ve yerine daha azını alma ile desteklenmedikçe, arzu edilen sonucu kalıcı olarak vermeyebilir. Öyle ya, örneğin basen bölgemize işlemi yaptık, oradaki yağları çözdük ve o bölgede gerçekten de bir incelme oldu ama o çözünen yağ nereye gitti. Bazılarının saçma iddia ettiği gibi idrarla mı atıldı, ya da terle mi? Hayır, yağ ne idrarla atılır ne de terle. Aksi durum zaten patolojiktir.

Aslında cevap basit. Hiçbir yere gitmedi, orada durmaya devam ediyor, sadece form değiştirdi. Bu işlem bir yağ aldırma işlemi değil, yağ eritme işlemidir. Tıpkı katı bir margarin kalıbının üstüne tutulan ısı kaynağının bu kalıbı yavaş yavaş eritmesi gibi. Bir şekilde eritilen yağı, eğer vücuttan bir tıbbi cihaz yardımı ile çekip almıyorsak ki bu işlem liposuctiondır, lipoliz ile eritilen yağı vücuttan uzaklaştırmanın tek bir yolu vardır, o da egzersizle yakmak yani enerji kaynağı olarak kullanmaktır.  Özellikle kasların çalıştırılması ve bu kasların duyacağı enerji ihtiyacının bu yağlardan karşılanması çok önemlidir. Ayrıca kaybedilen enerjiden daha fazlası iştahla yerine konmamalıdır ki yine yağ fazlası olarak stoklanmasın.Özetle eğer lipolizden maksimum fayda sağlamak istiyorsak aynı zamanda biraz popomuzu kaldırmamız ve boğazımızı tutmamız gerekmektedir. Çünkü bu işlem sadece adres belirler. Organizmaya nereden zayıflayacağı konusunda yer göstererek yardımcı olur.

Aynı zamanda bir kilo verdirme yöntemi değildir. Rejime, hatta spora dirençli olan bölgesel yağ fazlalıklarını yok etmek için bir yöntemdir. Bu nedenle genel şişmanlığı olan biri yapılan işlem  için iyi bir aday değildir.Liposuction eş değeri bir yöntem de denebilir. Ameliyata uygun olmayan ya da istemeyen hastalarda alternatif olarak kullandığımız cerrahi olmayan bir yöntemdir. Bölgesel olarak kol, bacak, boyun, karın ve kalçada lokalize yağ birikimi olanlar da başarı oranıyüksektir. Bu  uygulamayağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, göz altı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekilbozukluklarının tedavisinde de işlem  uygulanabilir. İşlemde selülit tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir.

Lipoliz tedavisinde vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebilmektedir.İşlem doğal yollardan yağ yıkımını arttırmaktadır. Tedavide beklenilen kozmetik sonuçlar ortalama 1-3 seans arasında gerçekleşmektedir.Çok sık yapılan uygulamaların sonucunda istenmeyen total yağ kaybı ortaya çıkabilir.İşlem 4-6 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Çünkü etkisi 2. haftadan sonra görülmeye başlar ve 4. haftada pik yapıp 6. haftaya kadar devam eder. Ancak asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkündür. Ancak bölgesel yağlanma fazlaysa, belirgin bir etki gözlenmesi için 2 seans yeterli olmayacaktır. Total seans sayısı 4-8 olarak planlansa da seans sayısını belirleyen kullanılan ilaç miktarıve hedef yağ kitlesinin hacmidir. Yapılan tedavi sürecinde alkol alınmaması, aspirin ve aspirin tarzı NSAI ağrı kesicilerin bu işlemi baskıladığı için kullanılmaması gerekir.

Bir seansta her alana uygulanacak total doz miktarı bellidir. Uygulama öncesi lokalanestezik ajan kullanılması ağrıyı oldukça azaltır. Uygulama yağ dokusu içine ve 30 Gauge’lik çok ince iğneler kullanılarak elle ya yamezoterapi tabancası ile enjeksiyon şeklinde yapılır. Uygulamadan hemen sonra lokal eriten kızarıklık, hafif yanma hissi ile birlikte bir infiltratif ödem meydana gelir ve 15 dakika kadar devam eder. 6. saatte uygulama bölgesinde şişlik ve kızarıklık görülmesi olağandır. Sonrasında 3. güne kadar uygulama bölgesinde nodül formasyonu denen bir sertleşme belirir ve 15 ile 30 gün arasında azalarak devam eder. Enjeksiyon bölgesinde uygulama sonrası kaşınma, biraz yanma, kızarıklık, morarma, şişme ve ısı artışı oluşabilir. Ancak herhangi bir kesinti olmaksızın iş ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Yapılan işlemgöz altı, çene altı (gıdı), kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağların yok edilmesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece tedavisi sonuçları kalıcıdır.

 

 .